Anasayfa / Anal Fissür / Botulinum Enjeksiyonu ile Makat Çatlağı Tedavisi

Botulinum Enjeksiyonu ile Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı sıklıkla bayanlarda karşılaşılan, ağrılı makat hastalıklarından biridir. Tabi erkeklerde de görülmekte olan bu rahatsızlık hemoroid (basur) dan sonra en çok rastlanılan anüs hastalığıdır. Oluşumunda ki en yaygın sebep basur rahatsızlığınında meydana gelmesinde rol oynayan kabızlık ve beraberinde getirdiği ıkınma gereksinimidir. Meydana gelen bu çatlak ya da diğer tabiri ile yırtık kişiye tuvalet esnasında ve sonrasında aşırı derecede ıstırap vermektedir. Kronikleştiği zaman ise bu yaşanılan şikayetler çok daha fazla artış gösterir.

makat-catlagi-botox-tedavisi

Makatta çam çiziği şeklinde küçük bir yırtığın oluşması ile meydana gelen bu rahatsızlık ilk ortaya çıktığında alınan tedbir doğrultusunda %50-60 oranında doktorun reçete ettiği merhemlerin kullanımı ile tedavi edilebilmektedir. Fakat makat bölgesinde rahatsızlığı olan kişilerin ortak sorunu muayene olmaktan utanmaları veya nasılsa kendi kendine geçer şeklinde düşüncelerinden kaynaklanan vakit kaybıdır. Kaybedilen bu zaman içinde rahatsızlık akut durumundan kronik duruma ilerler ve şikayetleri arttığı gibi ilaçla tedavi olma şansı da maalesef kalmaz.

Geçmiş yıllardan günümüze kadar tek tedavisi ameliyat ile yapılabilen makat çatlağının günümüzde ameliyatsız cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmesi mümkündür. Çatlak meydana geldiğinde makat kasları kasılmakta ve böylece acı, ağrı, kanama ve benzeri şikayetlere yol açmaktadır. Daha çok estetik operasyonlardan ismini bildiğimiz Botulinum enjeksiyonu bu kasılan kasların gevşemesini sağlayarak 1 dakika süren bir tedavi yöntemidir. Botulinum enjeksiyonu ile tedavinin ayrıntılarını aşağıda detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Botulinum enjeksiyonu ile makat çatlağı tedavisi
Az öncede bahsettiğimiz gibi hastalığın başlarında vakit kaybedilmeden koyulan teşhisle ilaç ve kremle geçmesi mümkün olabilir. Fakat kronikleşmiş olan makat çatlağı rahatsızlığı için tek çözüm cerrahi yollarla tedavi olmaktır. Eskiden beridir klasik ameliyatlarla tedavi edilen bu hastalık günümüzde Botulinum enjeksiyonu ile tedavi edilmektedir. Tedavi edilen klinik, hastane yeterli donanımlara sahip olduğu taktirde sadece 1 dakika kadar kısa bir sürede herhangi bir narkoz, istirahat gerektirmeden yapılması mümkündür. Üstelik uygulama sonrasında herhangi bir risk, yan etki bulunmadığı gibi kişiye de ıstırap verici unsurlar olmamaktadır.

Botulinum enjeksiyonu makata nasıl uygulanır?
Sağ ve sol makat kaslarının içerisine 0,5ml kadar enjekte edilir. Bu uygulama sırasında herhangi bir narkoz ya da benzer uyuşturucu kullanılmasına gerek kalmaz. Anlık olarak çok hafif bir ağrı olur.

Botulinum enjeksiyonu Tedavisinin Avantajları
– Ameliyat ile yapılan tedavide kesi uygulandığından makatta yamuk bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Botulinum enjeksiyonu ile yapılan tedavide ise kesi işlemi yapılmadığından dolayı makatta böyle bir yamukluğa rastlanılmaz.

– Ameliyat sonrası kalıcı gaz ve dışkı kaçırma problemleri oluşurken botulinum enjeksiyonunda görülmez.
– Ameliyat korkusu olan insanlar için çok kolay bir yöntemdir.
– Yazımızda çok sık bahsettiğimiz üzere narkoz uygulanmaz.
– 1 dakika kadar hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.
– Ağrı çok çok az olur.
– Kişi tedaviden sonra herhangi bir istirahate maruz kalmaz. Bittiği andan itibaren özel, sosyal ve iş hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
– Başarı şansı %90-95 civarındadır.
– İltihap, kanama ya da benzeri sorunlar olmaz.

Dezavantajları
– Resmi kurumlar tedavi ücretlerini karşılaşmamaktadır. Hasta Botulinum enjeksiyonu ile tedaviyi kendi imkanlarıyla yaptırmaktadır.
– Botulinum enjeksiyonu sırasında kullanılan ilaç pahalıdır.
– Ağrının azalması için kasta gevşeme olması gerekir, kasta gevşeme olmasıda 15 gün kadar sürmektedir.
– İlaç özel koşul ve ortamlarda saklandığı için genelde bir çok tedavi merkezi hali hazırda bulundurmaz. Fakat kliniğimizde sürekli uygulanan bir tedavi yöntemi olduğundan dolayı mevcut bulunmaktadır.

Anal fissür (makat çatlağı) tedavisi olmak için size en yakın şubemizle iletişim numaralarından irtibat kurarak randevu alabilirsiniz. https://www.makatcatlagi.net/iletisim

16 Yorumlar

 1. Botox tedavisi emziren kisiye uygulanabilirmi

  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Bakırköy Cerrahi Uzmanı
  Emzirenlerde uygulayan klinikler var. Yapılan ölçümlerde botoksun miktarı kanda ve sütte çok önemsiz miktarda bulunmuş. Mantıken yapılabilir.Ancak emziren kadınlarda ve bebekte yapılmış bir çalışma yok. Bu nedenle sırf sütle beslenme oluyorsa ,ek gıda almıyorsa ilk aylarda yapmıyorum.ileri aylarda süt daha az alıp ek gıda alabiliyorsa mecbur kalırsam yapıyorum.
  Geçmiş olsun

 2. botox 100 ünite bunu devlet hastanesi ya da sizin kliniğinizde kullanım miktarı değişiyor mu
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  Botox 100 ünite kullanıyoruz.İşin püf noktası ilacı internal kasa yapmaktır.Eksternale yapılırsa kaçırırsınız.

 3. merhaba ben iki defa makat çatlağından cerrahi operasyon geçirdim . şimdi tekrar etti. botox tedavisi uygulansa daha etkili olur mu
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  3. kez operasyon riskli olur.Botox tam size göre(riksiz)

 4. merhaba bende çatlak var büyük abdeste çıkarken çok acıyor botox tedavisini duydum yaptırırsam tekrar etme olasılığı var mı birde ücret ne kadar sgk lıyım. saygılar.
  Op Dr Seher Şirin
  Botoxla iyileştiğinizde hiç bir makat sorunu olmayan insanla aynı olursunuz, yani herhangi bir kişinin fissür olma ihtimali kadar tekrar ihtimali var.

 5. Benim makatımda 2 senedir anal fissür var dr koronik dedi botok yaptıysam 6 ay sonra tekrar mı yaptırmak gerekir

 6. Hocam ben botox tedsvisi oldum yaklasik 10 gun once yalniz hic olmamis gibi canim yanmaya devam ediyo acaba sebebi ne olabilir yediklerimede dikkat etmeme ragmen

  • tedavi olduğunuz hekime danışmalısınız kaç ünite yapılmış 100ünite yapılmışsa bekleyin ilaç maksimum seviyeye 15. günden sonra gelir bu süreçten sonra ağrınızın azalması gerekir azalmıyor aksine ağrınız artıyorsa kontrole gitmelisiniz

 7. merhaba bende 3 haftadir makatimda siddetli agrı ve sislik var.Botoksla tedavi olmak istiyorum ama hastaligim kronik hale gelmis bu durumda botoks tedavi edebilir mi?

  • makat çatlağınız kronikleşmiş ise botox yada ameliyat seçeneğiniz var
   0212 572 72 65 veya 0542 621 0888 arayıp bilgi alın lütfen

 8. Kronik anal fissürde botox geçerlimi. Makat darlığı da var maalesef

  • Botox yapılıyor evet ancak makat darlığı için muayene şart
   0212 572 72 65 veya 0542 621 0888 arayıp bilgi alın lütfen

 9. Merhaba ben 24 gun once makat catlagi ve catlaktan et uzamasi teshisiyle botox yaptirdim dr verdigi ilaclari saatinde kullandim ancak tuvaletten sonea kasintim oluyor 1 saat ayakta dursam agrim cogaliyor ve halsizlesiyorum bu normalmibenim ne yapmam lazim inanin cok korkuyorum tesekkur ederim

  • makat çatlağına bağlı kronikleştiğini gösteren bekçi meme olabilir o uzantı bu bahsettiğiniz şikayetler botoxla alakalı değil ancak siz makatla ilgili bir şikayetiniz varsa doktorunuzla görüşmelisiniz

 10. Makat çatlağından botoks yaptırdım yaklaşık 20 gün önce fakat hiç faydası olmadı birdahaki tekrar yaptırmak istersem kaç gün sonra yaptırabilirim

  • Uygun dozda yapıldıysa max etkisi 3-4 ay devam eder bu süreci beklemek daha akıllıca olur geçmiş olsun yinede hekiminize danışabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.