Anasayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden, Nasıl Oluşur?

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden, Nasıl Oluşur?

İnsanlara yönelik bir çok hastalık bulunmaktadır ve insanlar bu hastalıklara maruz kalma riskini her zaman taşımaktadır. Bunların bir kısmı da makat hastalıkları olarak adlandırılabilir. Aslında makat bölgesinde yaşanan sıkıntıların bir çoğu tedbirsizlikten ve ihmalkar olmaktan dolayı oluşmaktadır.

Makat hastalıkları olarak adlandırılan problemlerden biri de makat çatlağı yani tıbbi ismiyle anal fissür‘dür.

makat-catlagi

Makat Çatlağı Nedir?

Bu rahatsızlık çoğunlukla %95 civarında insanların kabız olmalarından dolayı oluşur, bunların dışında doğum sırasında ıkınma, ishal olma, acı gıda tüketimi gibi sebepler ile de oluşmaktadır.

Özellikle tuvalet ihtiyacı sırasında kabızlık ve ıkınmayla çıkarılan dışkının makat kenarında oluşturduğu bir çizik ile meydana gelmektedir. Oluşan bu küçük çatlak makat kaslarının kasılması ile yanma, acı ve ağrı oluşturmaktadır. Bu ince çizik ilk başlarda sadece dışkılama esnasında şikayetlere neden olurken, daha sonrasında büyüme göstererek yırtık halini almaktadır. Ve bu yırtık ile beraber acı, ağrı ve yanma gibi şikayetler gün içinde artmaya başlamaktadır.

Makat Çatlağı Neden Olur?

Anal Fissür sebeplerini yüzeysel olarak yukarıda anlattık, fakat detaya inmek gerekirse şu şekilde sıralanabilir.

Kabızlık ; Yukarıda da bahsettiğimiz gibi makat çatlağının oluşmasında ki en büyük sebep kabızlıktır. Aslında bir çok makat hastalığının oluşmasında ki ortak nokta da budur. Kabız olan kişi tuvalet esnasında ıkınma ile birlikte sert dışkıladığından dolayı makat (anüs) kenarında çizik oluşmaktadır.

İshal ; Kabızlık kadar çok önemli bir sebep olmasada dikkat edilmesi önemlidir. İshal ve kabızlık için gerekli önlem ve tedbir alınmalıdır.

Makat yırtığı ile makat çatlağı arasında fark var mı ?
Hastalık içinde her iki terim kullanılmaktadır. Aralarında herhangi bir fark yoktur. Makatta çatlak, makatta yırtık, Anal Fissür gibi de bilinen hastalıktır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi

Bir çok rahatsızlık için geçerli olan erken tanı ve teşhis, bu hastalık içinde oldukça önemlidir. Anal fissür problemi yaşayan kişiler ilk 10 gün içerisinde hekimlere başvurduğu taktirde, anal fissür rahatsızlığı teşhisi konulursa krem ile tedavisi mümkün olabilmektedir.

Fakat toplumda bu bölgede yaşanan hastalıklar utanma problemi oluşturduğundan dolayı genelde insanlar ilk önce çevrelerinden veya internet ortamından okudukları / duydukları çözümleri uygulamaktadır. Çevrelerine böyle bir acı, ağrı ya da yanma var dediklerinde “sen hemoroid olmuşsun” deyip arkasından bir çok çözüm önerisinde bulunmaktadırlar. Bunların uygulanması ve çözüm aranması ile geçen zaman aralığında rahatsızlık ilerleme gösterdiğinden dolayı da maalesef erken tanı konduğunda ki gibi kremle tedavi mümkün olmamaktadır.

Oluşumundan sonra 15 gün kadar zaman geçmiş olan makat çatlağı rahatsızlıklarında biz idea klinikleri olarak botoks uyguluyoruz. Bu konuda en çok ilerleme gösteren teknolojik yöntemlerden biri olan botoks ile sadece 1 dakika kadar kısa bir sürede hastayı tedavi etmekteyiz. Yapılan botoks tedavisinde %95 oranında başarı sağlanmaktadır. En çok sevindiren avantajı ise ameliyat sonrasında meydana gelen dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi problemler olmamaktadır.

Bu videomuzda botoks uygulamasını izleyebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı

Çatlak nedeniyle gelişme gösteren makat spazmını çözmek amacıyla makat kaslarından bir kısmı kesilir ve makatta gevşeme olması sağlanır. Gevşeyen makat kaslarının sayesinde anal fissür iyileşir. Bu yöntem de %95 başarı sağlar fakat ameliyat sonrasında dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı ameliyatı önermiyor, botoks ile tedavi olunmasını tavsiye ediyoruz.

Sorun cevaplayalım
idea kliniklerinde proctoloji alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarımız bu sorun ile ilgili olarak aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm soruları en kısa sürede cevaplamaktadırlar. Bunun için aşağıda ki kısımda yer alan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

3 dakika içerisinde kesi, dikiş ya da pansuman gibi dezavantajlar söz konusu olmaksızın Botox ile pratik şekilde tedavi olabilirsiniz. Size en yakın kliniğimizden bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

14 Yorumlar

 1. Hocam bende anal fissür var.Her toiletten sonra ağrıyor. Sürekli sadece sicak suyla rahatliyom.Dun özel bi hastanede muyane oldum .Bana 15 -20 dk lık küçük bir ameliyatta iyi olacağım söylendi.Herhagi krem tedavisi yokmu?Bundan 3-4 sene önce devlet doktoru nitrogresenli ilaç önermişti. Iyi gelmişti ama ilaç bitti.Piyasada bulamiyom. Yasaklanmış diye duydum.Ne yapmam gerek?

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba,
   Anal fissür için muayene olup akut ise krem önerilebilir. Kronik ise botox yöntemiyle ameliyatsız bir şekilde tedavi olabilirsiniz. Karar verirseniz 212 572 72 66 numaramızdan bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun

 2. hocam askerdeyken uzun süe kabızlık yaşadım . ağri ve acı var. doktora gidemedim. makat çatlağında tedavi olma süresi var mıdır. keç kalmış olmak gibi bir şey olabilir mi

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba;
   Kabız kalmayınız. Akut dönemde iseniz kremler ile geçebilir fakat hastalığınız ilerlemiş ise yani kronikleşmiş ise tedavi olmanız gerekir. Botox yöntemi ile günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Karar verirseniz 212 572 72 65 numaramızı arayabilirsiniz. Geçmiş olsun

 3. merhaba hocam makat bölgemde cam. kesiği gibi acı ve ağrı var. makat çatlağı olabilir mi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  Cam kesiği agrı çatlak için çok tipiktir uayenede anlaşılır.Ğecikmemiş vakalarda botox uygularız

 4. makat içinde yanma var sanki içinde cam kesiği gibi acı var nasıl geçer, ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  Anal fissürün tedavisi botoxla kısa sürede yapılabilir kurtulursun

 5. Makatta dışkılama sırasında ciddi Bir acı oluyor kesik ağrısı gibi belirtiler anal fissur belirtilerine uyuyor bu konuda yardiminizi ve cevap vermenizi bekliyorum
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  Anal fissür botox veya cerrahi ile (MUayeneye göre karar veririz)kolayca tedavi edilir.Tedaviler yüzgüldürücüdür

 6. Emekliyim,ihtiyac giderirken catlak oldugundan kanama,ve ihtiyac esnasinda ve sonrasinda cok agri,sizi ve yanma uluyor.
  Muayene ve bicaksiz ameliyat ucreti kac liradir
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  0505 119 36 90 whatss app ile iletişim kurabilirsiniz

 7. Merhaba..Aylardır süren makattaki ağrılardan sonra klinikte analfissür tespit edildi.. verilen merhemin haftalardır kullanmama rağmen bir faydası olmadı.. botox ile tedavi ücretini tarafıma bildirmenizi istirham ediyorum..
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  0505 119 36 90 whatss app ile iletişim kurabilirsiniz

 8. Anal fissur icin botoks tedavisi yaptirmak istiyorum.sgk var.toplam maliyeti nedir tedavinin ve tedaviden kisaca bahsedermisiniz.tesekkurler

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba;
   Ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. ilaçla kasın gevşetilme işlemidir. İşlemi 1 dakika içerisinde yapıyoruz . 100 Ünite botox enjekte ediyoruz bu sayede ameliyata yakın bir başarı elde ediyoruz. Ameliyat olmadığı için uygulama sonrası ağrı olmuyor ve hemen işinize dönebiliyorsunuz. Enjeksiyon 1 dakika sürüyor.Tedavi ücreti 1300 TL dir. Karar verirseniz 212 572 72 66 numaramızı arayarak iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 9. iyi günler fisur da catlagim var 2 ay once ameliyat oldum ama hala agrilarim devam ediyor hastaneye gittigimde çatlak olduğunu söylediler botoksla kesin sonuç alabilirmiyim?
  Op.Dr Atilla Kaya
  Botoxun başarısı % 95-98 ler düzeyinde.Başarılı olması beklenir. Diğer taraftan daha önce ameliyat olduğunuz için tekrar ameliyat olmanız durumunda dışkı kaçırma riskiniz ilk ameliyatın 10 katına çıkar.

 10. 3 yıl kadar önce anal fissür teşhisi kondu yaklaşık 1 yıldır da hemoroid oluşumu var. Önceleri sadece abdest sonrası 1 saat kadar ağrı sürüyordu ve geçiyordu ama artık gün boyu rahatsız etmeye başladı. Her ay 1 kere yoğun kanama oluyor nasıl geçer.
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Fissürünüzü tedavi etmemiz halinde hemoroid sorununuz da düzelir. Hemoroid dediğiniz büyük ihtimalle fissüra bağlı olarak gelişen sentinel tag dir.

 11. Hocam bende hastaligin ne oldugunu bilmiyorum 1 haftadir her lavaboya girmemde kanama oluyor 10 gunu gecmedi ama hastalığın ne oldugunu bilmiyorum doktara gitmem gerekiyormu
  Op.Dr. Adil Altınsoy(proctoloji)
  Makatta kanama varsa anaskop ile muayene sartdır ilk akla hemoroid çatlak gelir ama kötü seylerde ekarte edilmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.