Anasayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden, Nasıl Oluşur?

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden, Nasıl Oluşur?

Sayfa İçeriği

İnsanlara yönelik bir çok hastalık bulunmaktadır ve insanlar bu hastalıklara maruz kalma riskini her zaman taşımaktadır. Bunların bir kısmı da makat hastalıkları olarak adlandırılabilir. Aslında makat bölgesinde yaşanan sıkıntıların bir çoğu tedbirsizlikten ve ihmalkar olmaktan dolayı oluşmaktadır.

Makat hastalıkları olarak adlandırılan problemlerden biri de makat çatlağı yani tıbbi ismiyle anal fissür‘dür.

makat-catlagi

Makat Çatlağı Nedir?

Bu rahatsızlık çoğunlukla %95 civarında insanların kabız olmalarından dolayı oluşur, bunların dışında doğum sırasında ıkınma, ishal olma, acı gıda tüketimi gibi sebepler ile de oluşmaktadır.

Özellikle tuvalet ihtiyacı sırasında kabızlık ve ıkınmayla çıkarılan dışkının makat kenarında oluşturduğu bir çizik ile meydana gelmektedir. Oluşan bu küçük çatlak makat kaslarının kasılması ile yanma, acı ve ağrı oluşturmaktadır. Bu ince çizik ilk başlarda sadece dışkılama esnasında şikayetlere neden olurken, daha sonrasında büyüme göstererek yırtık halini almaktadır. Ve bu yırtık ile beraber acı, ağrı ve yanma gibi şikayetler gün içinde artmaya başlamaktadır.

Makat Çatlağı Neden Olur?

Anal Fissür sebeplerini yüzeysel olarak yukarıda anlattık, fakat detaya inmek gerekirse şu şekilde sıralanabilir.

Kabızlık ; Yukarıda da bahsettiğimiz gibi makat çatlağının oluşmasında ki en büyük sebep kabızlıktır. Aslında bir çok makat hastalığının oluşmasında ki ortak nokta da budur. Kabız olan kişi tuvalet esnasında ıkınma ile birlikte sert dışkıladığından dolayı makat (anüs) kenarında çizik oluşmaktadır.

İshal ; Kabızlık kadar çok önemli bir sebep olmasada dikkat edilmesi önemlidir. İshal ve kabızlık için gerekli önlem ve tedbir alınmalıdır.

Makat yırtığı ile makat çatlağı arasında fark var mı ?
Hastalık içinde her iki terim kullanılmaktadır. Aralarında herhangi bir fark yoktur. Makatta çatlak, makatta yırtık, Anal Fissür gibi de bilinen hastalıktır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi

Bir çok rahatsızlık için geçerli olan erken tanı ve teşhis, bu hastalık içinde oldukça önemlidir. Anal fissür problemi yaşayan kişiler ilk 10 gün içerisinde hekimlere başvurduğu taktirde, anal fissür rahatsızlığı teşhisi konulursa krem ile tedavisi mümkün olabilmektedir.

Fakat toplumda bu bölgede yaşanan hastalıklar utanma problemi oluşturduğundan dolayı genelde insanlar ilk önce çevrelerinden veya internet ortamından okudukları / duydukları çözümleri uygulamaktadır. Çevrelerine böyle bir acı, ağrı ya da yanma var dediklerinde “sen hemoroid olmuşsun” deyip arkasından bir çok çözüm önerisinde bulunmaktadırlar. Bunların uygulanması ve çözüm aranması ile geçen zaman aralığında rahatsızlık ilerleme gösterdiğinden dolayı da maalesef erken tanı konduğunda ki gibi kremle tedavi mümkün olmamaktadır.

Oluşumundan sonra 15 gün kadar zaman geçmiş olan makat çatlağı rahatsızlıklarında biz idea klinikleri olarak botoks uyguluyoruz. Bu konuda en çok ilerleme gösteren teknolojik yöntemlerden biri olan botoks ile sadece 1 dakika kadar kısa bir sürede hastayı tedavi etmekteyiz. Yapılan botoks tedavisinde %95 oranında başarı sağlanmaktadır. En çok sevindiren avantajı ise ameliyat sonrasında meydana gelen dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi problemler olmamaktadır.

Bu videomuzda botoks uygulamasını izleyebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı

Çatlak nedeniyle gelişme gösteren makat spazmını çözmek amacıyla makat kaslarından bir kısmı kesilir ve makatta gevşeme olması sağlanır. Gevşeyen makat kaslarının sayesinde anal fissür iyileşir. Bu yöntem de %95 başarı sağlar fakat ameliyat sonrasında dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı ameliyatı önermiyor, botoks ile tedavi olunmasını tavsiye ediyoruz.

Sorun cevaplayalım
idea kliniklerinde proctoloji alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarımız bu sorun ile ilgili olarak aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm soruları en kısa sürede cevaplamaktadırlar. Bunun için aşağıda ki kısımda yer alan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

3 dakika içerisinde kesi, dikiş ya da pansuman gibi dezavantajlar söz konusu olmaksızın Botox ile pratik şekilde tedavi olabilirsiniz. Size en yakın kliniğimizden bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.