Anasayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağı Kremleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Makat Çatlağı Kremleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Çok fazla ciddiye alınmayan kabızlık problemi ıkınma ile ilişkili olarak basur, makat çatlağı ve anal hematom gibi makat hastalıklarının meydana gelmesinde rol oynamaktadır. Basur tıpta hemoroid, makat çatlağı ise anal fissür, makat yırtılması gibi isimlerle tabir edilebilmektedir.

Makat Çatlağı Kremi İşe Yarar mı?

Makat çatlağının ilk oluşum gösterdiği 10-15 günlük zaman diliminde kullanılacak olan kremler kesin olmasa da %60-70 oranında başarılı olabilir. Fakat 10-15 günün ardından vakaların kronikleşmesinden dolayı herhangi bir ilaç ya da kremle tedavi edilebilmesi söz konusu değildir.

makat-catlagi-kremleri-rectoderm-anestol

Önce Muayene Olduktan Sonra Krem Kullanmalısınız!
Az önce de bahsettiğimiz üzere makat bölgesinde meydana gelen bir çok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların meydana getirdiği şikayetler ise birbirlerine çok benzerdir. Bu sebepten dolayı doktor tarafından muayene olunmadan ezbere ya da çevreden duyulması ile ilaç, krem, bitkisel karışımlar ya da benzeri ürünler kullanılmamalıdır.

Yapılması gereken ilk hamle mümkünse proktoloji konusunda uzman doktora giderek muayene olmaktır. Anal fissür olarak düşündüğünüz rahatsızlık belki ileri derece hemoroid ya da makat kanseri bile çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı boşverilmemesi ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Muayene olunan doktor belirttiğimiz gibi mümkünse proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tecrübeli olmalıdır.

Aksi taktirde makat çatlağına basur teşhisi koyma gibi yanlışlıklar yapılabilmektedir. Göz, parmak ve anoskop muayenesi uygulanmalıdır. Bunun ardından hekiminiz size uygun gördüğü ilaç ve kremleri reçete ederek kullanmanızı sağlayacaktır. Eğer vaka kronikleşmişse uygun tedavi yöntemini söyleyecektir. Eğer gelişmiş bir tedavi merkeziyse ameliyatsız bir şekilde tedavi etmesi mümkün olacaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

İLaç kullanımında hastalar tarafından bazı hatalar yapılmaktadır. Basur için kullanılmakta olan proctoglivenol, kortos fitil ya da proctolog isimli kremler makatta çatlak için de kullanılmaktadır. Fakat aslında makat yırtılmasında kullanılacak olan kremler farklıdır. Anestol pomad, rectoderm krem kullanılmalıdır. İlaç dışında gelişmiş tedavi merkezleri tarafından botox tedavisi yapılabilmektedir. Son derece etkili ve başarılı olan bu yöntem yalnızca 1 dakika içinde gerçekleştirilmektedir.

Anuflex
Tamamen bitki özleri ve yağları kullanılarak geliştirilmiş bir merhemdir. Makat çatlağı probleminde kullanılabileceği gibi aynı şekilde hemoroid, tromboze hemoroid, anal hematom gibi diğer makat hastalıklarında da rahatlıkla kullanılabilir. Tabi ki bu hastalıklar için kullanmadan önce hastalığınızın kesin olarak doktorunuz tarafından teşhis edilmiş olması gerekmektedir.

Benzer Yazı:  Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden, Nasıl Oluşur?

Anestol pomad
Yalnızca şikayetleri azaltma ve rahatlatıcı özellikleri bulunan bir ürün olup, kullanılabilmektedir. Uygulandığı bölgeyi uyuşturma özelliği olan krem uygulandığında bölgede ki acı, ağrı ve yanma gibi şikayetlerin hissedilmemesini sağlamaktadır. Basur normal şartlarda çok ağrı yapan bir hastalık değildir. Fakat 3. ve 4. hemoroid rahatsızlıklarında meydana gelen meme makat kasları arasına sıkıştığında ağrı yapabilmektedir. Bu duruma tromboze hemoroid yani basur boğulması ismi verilmektedir.

Rectoderm krem
Makat çatlağı rahatsızlığında kullanılabilecek bir üründür. Hastalığın ilk 10-15 gününde uygulandığı taktirde tedaviye yönelik %40-50 başarı sağlayabilmektedir. Bu demek oluyor ki kremi kullanmakta olan 100 kişiden 40-50’si anal fissür probleminden kurtulmaktadır. Doktor tavsiyesinde kullanılması gereken bu ürün kasların kasılmasını önlemeye yönelik özellik barındırmaktadır. Makat kaslarının gevşemesine olanak tanıyan madde isosorbid di nitrattır.

Anal Fissür Kremleri Nasıl Uygulanır?

Öncelikli olarak üst kısımda belirttiğimiz her iki kremin de kullanılması gerekmektedir. Dışkılama ihtiyacınızı gidermeden 3-4 dk önce ılık suya oturmalısınız. Sonrasında bölgeyi güzel bir şekilde kuruladıktan sonra ilk olarak anestol pomad isimli kremi makatın iç ve dış kısmına sürmelisiniz. Sürdükten sonra tekrar 3-4 dakika bekleyerek dışkılama ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Dışkılama sonrasında tekrar 3-4 dakika ılık suya oturup sonrasında tekrar kurulanarak rectoderm kremi uygulamanız gerekmektedir.

Rectoderm Kullanımı
Fazla kullanıldığında yan etkileri olabilecek bir ürün olduğu unutulmamalıdır. Op. Dr. Atilla KAYA’nın tavsiyesi serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar kullanılmasıdır. Yan etki olarak baş ağrısı ve tansiyon düşmesi görülmektedir. Baş ağrısı için ağrı kesici tercih edilebilir ya da rectoderm kremin dozunu biraz daha azaltmak gerekir.

Botox Tedavisi Önerilir
Rahatsızlığınız ilaçla geçmiyor ve acılarınız devam ediyorsa tedavisi için botox önerilmektedir. Botoks tedavisinin ayrıntılarını aşağıda ki linkten temin edebilirsiniz.
https://www.makatcatlagi.net/botoksla-makat-catlagi-tedavisi

3 dakika içerisinde kesi, dikiş ya da pansuman gibi dezavantajlar söz konusu olmaksızın Botox ile pratik şekilde tedavi olabilirsiniz. Size en yakın kliniğimizden bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

One comment

  1. İbrahim SANDSL

    Hocam makamın arka kısmında çatlayan dolayı 3 kez dikişli ameliyat oldum. Bir mukoza tabakasının çekilerek arka kısmın kapatıldığı ve zamanla bu tabakanın altı dolarak yıktığın kapatılacağı söylendi fakat her ameliyattan kısa süre sonra yeniden kanama oldu yırtık veya çatlak oluştu
    Şimdi recto dermanin faydası olur mu? Teşekkürler
    Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
    Botox daha iyi olur.Daha etkilidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biz Sizi Arayalım?