Anasayfa / Anal Fissür / Makatta Çatlak Neden Olur ?

Makatta Çatlak Neden Olur ?

Makat bölgesinde oluşan tüm rahatsızlıklar kişiyi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu problemlerden biri de Anal fissür, yani makat çatlağı rahatsızlığıdır. Makat bölgesinde oluşan çoğu rahatsızlık gibi oluşma nedeni beslenme ve tuvalet ihtiyacının yanlış giderilmesidir. Yani gerekli hassasiyet gösterildiğinde makat bölgesi rahatsızlıklarından uzak durulması mümkün olabilmektedir.

Şimdi dilerseniz makat çatlağının neden olduğu konusunda maddeler halinde ilerleyelim;

makat-catlagi-neden-olur

Kabızlıktan uzak durulmalıdır
Rahatsızlığın tanımını ve sebeplerini belirttiğimiz yazılarımızda üstünde fazlaca durduğumuz kabızlık ve bununla beraber gelen ıkınma makat çatlağı, hemoroid, anal hematom gibi sıkıntılarla karşılaşılmasına olanak tanımaktadır. Kabızlık oluşmasında ki en temel sebep ise beslenme alışkanlığıdır. Düzenli ve kabızlığı giderici gıdalar tüketildiğinde bu sıkıntıdan uzak durulabilmektedir.

Ayrıca kabızlık olmasında ki diğer sebepler tuvalet seçme ve erteleme gibi alışkanlıklardır. Kişilerin dışkılama ihtiyaçları oluştuğu esnada vakit geçirmeden gidermeleri gerekmektedir. Fakat toplumda bir çok kişi kendi evinden başka bir yerde dışkılamak istemediği için bu ihtiyacını ertelemekte akşama yaparım, yarın yaparım diyerek geciktirmektedir. Bundan dolayı bağırsaklar tembelleşmeye yüz tutmaya başladığından kabızlık meydana gelmektedir. Kişilerin düzenli beslenerek, tuvalet ihtiyaçlarını ertelememeleri gerekirken uzmanlar tarafından günlük olarak her kahvaltıdan sonra dışkılama işlemini gerçekleştirmeleri önerilmektedir.

Bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalan kişilerin %95’inde kabızlığın yol açtığı görülmüştür. Nadir olarak görülen sebepleri sıralayalım.

İshal anal fissüre neden olabilir
Kabızlığın tam tersi aşırı ishalde makatta çatlak oluşmasına neden olabilir. İshal olan kişinin fazla basınç olması sebebiyle hızlı dışkılaması anüs kenarında çizik oluşmasına sebep olabilmektedir. Kabızlık kadar etkili bir faktör olmasada rahatsızlığa neden olan unsurlar arasındadır.

Anüs ve cinsel ilişki
Yine çok etken olmasada ters ilişki yaşayan bazı insanların bu problemle karşı karşıya kaldıkları görülmektedir.

Benzer Yazı:  Makat Çatlağı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Yabancı cisim sokmak
Anüse yabancı maddeler sokulması az da olsa neden olabilmektedir.

Idea klinik hekimlerinden Op. Dr. Nizam KURTDERE videoda makat çatlağının tanımını yapmaktadır.

Makatta Çatlak Nasıl Anlaşılır ?

Gözle görmeniz mümkün olmayacak bu rahatsızlığın şikayeti dışkılama esnasında başlayan acı ve yanmadır. Daha önce bu tarzda bir sıkıntıyla karşılaşmadığınız için anlayabilmek hiç güç değildir. İlk başlarda sadece dışkılama esnasında veya sonrasında şikayetlere maruz bırakan rahatsızlık ilerleyen zamanlarda gün içinde yaygın şekilde devam edebilmektedir.

Ameliyatsız geçer mi ?

Bu sorunla karşılaşıldığı ilk 15 gün içerisinde hızlı bir şekilde muayene olunduğu taktirde krem ve merhemlerle tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir. Fakat 15 günü aşan vakalar kronikleşmeye yüz tuttuğundan artık bu kremler çözüm olmamaktadır. Dolayısıyla 15 gün sonrasında cerrahi yöntemlerle tedavi olunması gerekmektedir.

Klasik ameliyat
Klasik ameliyatta makat kaslarının kasılmasına neden olan bölgelere kesi uygulanmaktadır. Böylece kaslar gevşeme gösterdiğinden dolayı kişi rahatlayacaktır. Başarı oranı %95’tir. Fakat ameliyat sonrasında gaz ve dışkı kaçırma gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Botoksla tedavi yöntemi tavsiye edilmektedir.
Bu problemin tedavisinde günümüz koşullarında ve teknolojisinde uygulanmakta olan ve sadece 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilen botoks tedavisi tavsiye edilmektedir. Geniş ve detaylı bir konu olduğundan dolayı farklı bir sayfada ele aldığımız konuyu aşağıda ki linkten inceleyebilirsiniz.
https://www.makatcatlagi.net/botoksla-makat-catlagi-tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biz Sizi Arayalım?