Anasayfa / Anal Fissür / Anal Fissür Çeşitleri

Anal Fissür Çeşitleri

Anal fissür yani makat çatlağı rahatsızlığının ortaya çıktığı ilk 2-3 haftalık zamanda ki ismine akut anal fissür, 2-3 haftadan sonra ki ismine ise müzmin yani kronik anal fissür ismi verilmektedir.

Dışkılama esnasında ağrı hissediliyor, çıkıldığında bir şey kalmıyorsa bu akut anal fissür’dür. Fakat dışkılama esnasında ve 3-4 saat sonrasına kadar hala ağrı var ise bu müzmin yani kronik anal fissür olarak adlandırılmaktadır.

Her Makat Ağrısı Anal Fissür Anlamına Gelmemektedir
Fakat yaşanılan her makat ağrısı anal fissür anlamına gelmemektedir. Çünkü bu bölgede karşılaşılan ağrılar basur (hemoroid), anal hematom (makatta pıhtı toplanması) ya da her ne kadar bölge olarak uzak olsa da kıl dönmesi (pilonidal sinüs) olabilir.

Doktora Başvurmalısınız!
Makat ağrınız var ise öncelikle teşhis için mutlaka bir proktoloji uzmanına başvurmalısınız.

Akut makat çatlağı, erken davranıldığında kremlerle %50 olasılıkla iyileşebilen bir tiptir. Fakat kronik olan makat çatlağı için ne yazık ki krem veya benzeri bir ilaçla tedavi söz konusu değildir.

Kronik Anal Fissürün Tedavisi İlaçla Mümkün Değildir
Kronikleşmiş olan vak’alar da cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir. Bunun için ya ameliyat olunmalı, ya da ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Ameliyatsız yöntemlerden biri de çoğunlukla estetik uygulamalar için kullanıldığı bilinen botox tedavisidir.

Proktoloji Uzmanlarımız Görev Yapmaktadır
Proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tüm kliniklerimizde görev yapmakta olan genel cerrahi uzmanlarımız makat çatlağı konusunda botox yöntemini tercih ve tavsiye etmektedir.

Botox yöntemiyle yapılmakta olan tedavi 1 dakika kadar kısa bir sürede yapılmakta olup, başarı ve etkisi son derece yüksek olan bir tekniktir.

Botox Yöntemiyle Anal Fissür Tedavisi
Botox, kasılan makat kaslarına enjekte edilerek bu kasların felç edilmesine olanak tanımaktadır. Kasılan bu kaslar felç edildiğinde gevşeyerek kişinin rahatlamasına olanak tanır. Felç denildiğinde korku veya endişelere kapılmaya gerek yoktur. Çünkü bu tamamen geçici bir felç durumudur, 5-6 ay içerisinde tekrar eski haline dönmektedir.

Benzer Yazı:  Makat Çatlağı Kaşıntı Yapar mı?

Göz altı ya da yüzün benzeri yerlerine uygulanan botox yöntemi de geçici felç edici bir yöntemdir.

Botox ile 1 dakika kadar kısa bir sürede makat çatlağı tedavisi olmak için size en yakın kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

3 Yorumlar

  1. Anal fissür şikayetim var artık kronikleşti. 3 aylık bebeğim var serzeryan doğum yaptım hamileliğimde kan ilaçları ve doğumla hareketsizlik tamamen sorunu arttırdı ne yapmalıyım bir de tedavi ücretleri ne kadar ?
    Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
    Muayene sonucu çok kronikse lokal ile 10 dokikalık dikişsiz işlem veya Botox uygulaması yaparız .Bebbeğini etkilemez 505 119 36 90

  2. Benim makata cam kesigii gibi ağrım var özellikle gece yatarken oluyor nedir acaba doktora görünmekte utanıyorum

    • bahsettiğiniz acı makat çatlağını ifade ediyor Anuflex merhemi iki hafta kullanın düzelmezse botox yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biz Sizi Arayalım?