Anasayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

Daha önce makat çatlağı tanımını yaparken bahsettiğimiz gibi, bu rahatsızlık kişide oldukça ciddi şikayetlere sebep olmaktadır. Dışkılamak, oturmak gibi işlevleri olan makatta ihmalkarlık ve dikkat etmeme ile bilikte yaşanabilen bir çok problem olmaktadır.

Fakat bir çok insan bu sıkıntılara maruz kalmadan hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmamaktadır. Bu problemle henüz yeni karşılaştıysanız hiç vakit kaybetmeden muayene olarak, tedavi olmanız sizin için oldukça olumlu olacaktır.

makatta-catlak-sikayetleri

Makat Çatlağı Nasıl Anlaşılır?

Makatta Acı ve Ağrı
Makatta çatlak probleminde görülen en büyük belirti ve şikayet dışkılama sonrası duyulan acı ve ağrılardır. Hastalığın ilk evrelerinde sadece dışkılama sırasında ve bitmesinde karşılaşılan acı ve ağrılar rahatsızlığın ilerleme göstermesi ile birlikte çoğu zaman artış göstermektedir.

Makat Kaşıntısı
Makatta oluşan çatlak veya yırtık kaşıntı ile belirti gösterebilmektedir. Aslında bir çok insan makatta kaşıntı yaşar fakat çoğu gelip geçici anlık kaşıntılar olduğundan farkına bile varmaz. Bu rahatsızlığın sebep olduğu kaşıntı daha belirgin ve fazla olmaktadır.

Yalnız bilinmesi gereken bir şey vardır ki, bu rahatsızlığın tanısı sadece kaşıntı ile koyulamaz. Çünkü makat bölgesinde olan kaşıntılara sebep olan farklı problem ve rahatsızlıklarda görülmektedir. Bunlara örnek verilecek olursa, pişik, mantar, kondilom (makat siğili), anal dermatit (mayasıl) denilebilir.

Kabızlık
Kabızlık belirtiden çok makat hastalıklarının oluşmasında görülen en temel sebeplerden biridir. Kabızlık durumlarında ıkınmayla birlikte hemoroid, anal hematom ve makat çatlağı gibi rahatsızlıkların oluşması muhtemeldir.

Dolayısıyla dışkılama esnasında ıkınmamak, tuvalette fazla vakit geçirmemek ve tuvalet ihtiyacını ertelememek çok önemlidir. Bu unsurlara dikkat edilmediği taktirde bağırsaklar tembelleşerek kabızlık meydana gelmektedir. Aynı zamanda makatta çatlak problemiyle karşı karşıya kalan kişilerde acı ve ağrı olacak korkusuyla tuvaletlerini ertelediklerinden dolayı tekrar kabızlık oluşma ihtimali çok yüksektir.

Makatta Kanama
Anüs kenarında ilk başlarda sadece bir cam çiziği şeklinde oluşan yırtıkta ilerleme gösterdiği zaman büyüme meydana gelmektedir. Tuvalet ihtiyacı sırasında çıkarılan dışkı ise bu yırtık ile temas haline geçtiğinden dolayı kanamalar görülebilir.

Benzer Yazı:  Makat Çatlağı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Kanama dışkılama bittiği sırada kullanılan tuvalet kağıdında ıslaklık yapacak derecede gözlemlenebilir. Makat bölgesinde görülen kanama şikayetleri sadece anal fissür belirtisi olmayıp, hemoroid rahatsızlığı belirtilerinden de olabilmektedir.

Makatta Meme
Hastalığın ilerleme gösterek kronik anal fissür ismi verilen hale gelmesiyle birlikte makatta meme oluşumu gözlemlenir. Rahatsızlığın ilk belirtilerinin üzerinden 30-45 gün sonra meme oluşumu gözlemlenir. Sadece meme oluşması kesin olarak anal fissür anlamına gelmez çünkü hemoroid rahatsızlığında da meme oluşumu meydana gelir.

Makat Daralması
Üst kısımda bahsettiğimiz gibi kronik anal fissür, makat kaslarının kasılmasına sebep olarak anüste daralma ve zor dışkılama şikayetlerine maruz bırakmaktadır.

Makatta Çatlak Nasıl Geçer ?

Üst kısımda sıraladığımız belirti ve şikayetlerden bir kaçını yaşamaktaysanız kesinlikle ertelemeden, ihtimal etmeden en hızlı şekilde alanında tecrübeli bir genel cerrahi proktoloji (makat hastalıkları) uzmanına görünmelisiniz.

İlk zamanlarda krem veya benzeri ilaçlarla tedavisi mümkün olan bu hastalık 10-15 gün geçmesi taktirde kronikleşerek sadece ameliyat ya da ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. İnsanlar utandıklarından dolayı muayene olmak istemezler ve rahatsızlıkları kronikleştikleri zaman dayanılmaz acılar çekerler.

Tedavisi

IDEA klinik olarak makatta çatlak sorunlarında sadece 1 dakika içerisinde botox tedavisi yapmaktayız. Botoks ile tedavi yöntemini detaylı olarak incelemek için Botoksla makat çatlağı tedavisi konusunu inceleyebilirsiniz.

Anal fissür tedavisi aşağıda ki videoda da ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

3 dakika içerisinde kesi, dikiş ya da pansuman gibi dezavantajlar söz konusu olmaksızın Botox ile pratik şekilde tedavi olabilirsiniz. Size en yakın kliniğimizden bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

28 Yorumlar

 1. Hocam mrb bende asırı kasıntı var yalnz kasıdıktan sonra agrı yapmaya başladı birde sisiklik basladı nasl gecer.. Tsk edrm

  • Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Ahmet bey merhaba,

   Kaşıntı çoğunlukla fissür,fistül kondilom gibi makat hastalıklarında olur. makat hastalığı varlığı açısından muayene olmalısınız.Şimdilik makatınızı yeteri kadar ve duru suyla yıkayın,mutlaka kurulayın. Aşırı baharatlı yemeyin.

  • Ahmet Bey bir vatandaş olarak cevap vermek istiyorum aynı sorunu 2 yıl çekmiş birisi olarak.Acısını yalnızca çeken bilir. Sayısız doktora gittim sıcak su ve verdikleri ilaçlar,krem karışımları hiçbir işime yaramadı.Ameliyat da olmak istemedim çünkü o bölge bazı kişilerde ameliyat da olsa tekrar nüksedebiliyor.Herneyse İlk olarak; eczaneden yada internetten orasını hatırlamıyorum Pruzon krem aldım ve 1 ay kullandım.Ağrım kesilmişti fakat akıntı ve kaşıntım kesilmemişti ve bu durum psikolojimi bozmuştu,sürekli kendimi pis biri gibi görüyordum.Daha sonra araştırarak şunları yaptım: Eczaneden minik şırınga ve aktardan kantaron yağı aldım.Wc ihtiyacımı giderdikten sonra,genelde de gece yatmadan önce şırıngaya(tabi iğnesiz olacak) 4-5 ml kantaron yağını çekip makata yarım cm girecek şekilde enjekte ettim.Hemen ardından da makatın hafif içini ve çevresini kapsayacak şekilde “Lansinoh Lanolin” kremini sürdüm.Buna 10-12 gün devam ettim bu şekilde.Daha sonra arada bir kullandım ve sıkıntım geçti çok şükür.Sayın doktorlarımız alınmasın fakat ben ameliyatsız şu şekilde geçirdim hastalığı.İnşallah sizde de işe yarar bu yöntem.Herkese saygılar sevgiler.

 2. HOCAM MAKAT BÖLGEMDE ŞİDDETLİ AĞRI VAR KANAMA VAR. DIŞKILAMADADA BİR YIRTILMA HİSSİ OLUŞUYOR BİR YIRTIK BELİRTİSİMİDİR BU ?

  • Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Yırtılma şeklinde ağrı ve kanama olduğunda yüksek ihtimalle anal fissür vardır. Kabız kalmayın,sert dışkılamayın.Bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su tüketin.Hareketinizi artırın.Dışkılamadan önce ve sonra 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz. Geçmezse makat hastalıklarında deneyimli genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 3. makat çatlağının kanama gibi bir belirtisi var mıdır ?

  • Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Evet vardır. Fakat meydana gelen her kanama sadece makat çatlağı belirtisi anlamına gelmez. Muayene edilerek teşhis edilmesi gerekir.

 4. Merhaba bende bi kaç gündür zor tuvaletimi yapıyorum . Şişlik var ve deliğin kenarında ağrılı 7-8 tane küçük mercimek gibi kizarikliklar oluştu . Sizce hastalığım nedir yardımcı olun lütfen

  • Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Adil ALTINSOY

   Esra; Merhaba
   Ikınmanızdan ve dışkınızın sert olmasından dolayı anal hematom olmuş olabilir. Muayene olmanız gerekir. 312 431 75 47 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

 5. Hemorid giripcikiyo hocam normalde hicbirsey yok ama oyle cnim yaniyo ki diskilama sirasinda yirtiliyo kaniyo hocam yikarken dayanamiyorum cok aciyo su hocam silerken ölcm sanki aglicak durumdayim hocam hemorid kremleri fayda etmiyo pecetede hep kan saatlerce yaniyo agriyo sisliyo

  • Kan varsa hemoroidden yada içeriden başka bir hastalıktan gelip gelmediği kontrol edilmelidir.meme ağrı yapıyorsa boğulmuş basur ya da makat çatlağı olma ihtimali yüksektir. Kabız kalmaması için bol sebze,salata ve su tüketmeli. ve mümkünse muayene olmalı. 212 572 72 65 Numaramızı arayabilirsiniz. Geçmiş olsun

 6. SİNAN AL GÖZ

  Mereba doktor bey benim makata top şeklinde bir şey çıkmış yuvarlak benim makata çatlak vardı ilaç tedavisi yapıyorum ama en son melhem yaptığımdı kücük top şekilinde makta olduğunu örendim ne yapmalıyım

  • merhaba;
   muayene olmanız gerekir. tuvalette ıkınma esnasında anal hematom oluşmuş olabilir. Yinede görmekte yarar vardır. Karar verirseniz 212 572 72 66 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

 7. Tuvalete çıkınca dışkı sanki cam keser gibi çıkıyor kabız olunca daha kötü oluyor kanama da oluyor ağrı baya devam ediyor
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  Anaskop ile muayene edilir.Size botox mu microcerrahi(5 mm den dikişsiz)uydun olduguna karar verilir.İkiside 10 dakikalık bir işlem

 8. Merhaba,

  Benim dogum sonrasi anal fisurum olmustu. Amerika’da kucuk bir yerde yasiyorum. Maalesef doktorlar cok gec teshis koydular. 1 bucuk sene boyunca cektim. Doktor ameliyat da olabilirsin, istersen gecmesini beklersin demisti. Maddi olarak da cok skntiya girecegimden, beklemeyi tercih ettim. Cok zordu cok aciliydi. Tuvalete ciktiktan 6-7 saat sonra bile siddetli agrim oluyordu. Sonra 7-8 aydir gecmisti. Hic bir sekilde belirtisi bile yoktu. Artik gecti bitti derken, simdi tekrar cikti. 1 aydir yine agrili. Yine maddi skintilarim ve Amerikada sigortam cok iyi olmadigindan ameliyat olmam cok zor olacak. Uzman doktora gitmedim. Ne onerirsiniz? Bu agriyi hafifletmenin bir yolu yok mu?

 9. Merhaba iyi gunler benim diskiladiktan sonra ailerken kanama oluyor ve makatin biraz alt tarafinda sivilcemsi bir sislik var nedir yardimci olursaniz cok mutlu olurum

 10. Benim makat bolgem hafif agri var tuvaltten sonra oluyo kalcami sikarken oluyor nedir sizce

  • Merhaba
   Şikayetizin teşhisi için muayene olmalısınız. Anal fissür olabilir. Yinede muayene olmabıźda yarar var. 212 572 72 66 arayarak iletişime geçebilirsiniz.

 11. Hocam benim makatımda şişkinlik ishal olduğumda kanama var birde dışkıdan sonra ağrı var ne yapmamı önerirsiniz

 12. Merhaba doktor bey anal fissur diye bahsettiğiniz durumdan bende çekiyorum doktorum bunların ilaçla geçebileceğini söyledi ama sanki ilaçlar faydasız lavaboya çıktıktan sonra en az 5 6 saat ağrısı oluyor onerebileceginiz krem veya başka bir ilac var mı şimdiden teşekkürler

 13. Kolay gelsin 37gun önce anal fissur için botox oldum acı yanma hala geçmedi iyileşme olması için nekadr süre geçmesi lazım çatlağın hala iyilesmemesi normalmi

  • merhaba teşekkürler
   botox yapıldıktan sonraki 13. 15. günlerde maksimum etkide olur bu süreçten sonraki günler makat kaslarınız gevşer ve çatlağınız iyileşmeye başlar bu süreçte tuvalet alışkanlıklarınızı bırakmanız gerek aşırı ishal yada kabız olmamalısınız şikayetleriniz botox olmadan önceki halinizden biraz daha iyiyse bir süre daha beklenilebilir ancak dahada ağrılı iseniz doktorunuza danışmalısınız

 14. Merhaba benim 2 yaşındaki oğlumda makat catlagi oluştu canı çok yandığı için tuvaletini yapmak istemiyor. Çocuk doktoruna, çocuk cerrahisine götürdük. Sadece bagirsak düzenleyici ve makat catlagi icin krem verdiler, yemeklerini kabiz yapmayacak gidalardan yapıyorum ama hala iyileşmedi. Bunun için ne yapmamızı önerirsiniz?

  • beslenmesini düzenleyin kabızlıktan kurtarın önce sonrası verilen kremleri kullanın sıcak su oturma banyosu ile makat kaslarını rahatlatabilirsiniz tuvalet öncesi
   çocuk cerrahi ile görüşün sorun 2 haftadan uzun sürerse geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biz Sizi Arayalım?