Anasayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağı Kendiliğinden Geçer mi?

Makat Çatlağı Kendiliğinden Geçer mi?

Daha önce değindiğimiz bir çok konunun daha iyi anlaşılabilmesi için makat çatlağı probleminin neden ve nasıl oluştuğunu ele aldık.

Şimdi kısaca makat çatlağı nedir ve neden olur başlıklarıyla başlayarak anlatmaya çalışalım.

Makat Çatlağı Nedir?
Makat çatlağı tıpta anal fissür olarak isimlendirilen ve hemoroid’ten sonra en yaygın şekilde karşılaşılan bir makat hastalığıdır. Makat yırtığı, makat çatlağı, anal fissür, fissür gibi çeşitli şekillerde tabir edilmektedir. Dolayısıyla çatlak ya da yırtık birbirinden farklı iki rahatsızlık değildir.

Makat Çatlağı Neden Olur?
İnsanlar hayatlarının belli dönemlerinde anlık, gelip geçici ya da bazı kronik sorunlarla karşılaşabilirler. Bu sorunların çoğu kişilerin kendi ihmalkâr ve tedbirsiz davranışlarından dolayı kaynaklanmaktadır.

Bazı zamanlarda ortaya çıkan ya da bazı kişilerde kronikleşen sorunlardan biri de kabızlık problemidir. Anlık ya da günübirlik karılaşan kişiler için çok büyük bir problem değilmiş gibi görünse de kabızlığı uzun süren ya da süreklilik kazanan kişiler için oldukça zordur.

Düzensiz beslenme, yanlış beslenme veya hatalı tuvalet alışkanlıkları yüzünden ortaya çıkan kabızlık dışkılama sırasında gereksinim hissettirdiği ıkınma ile birlikte makat hastalıklarının oluşumunun çoğunda rol oynamaktadır.

Hemoroid, anal fissür ve anal hematom gibi rahatsızlıkların oluşumunda rol oynayan en yaygın sebep kabızlık ve ıkınmadır.

Asla ıkınmamalısınız
Ikınmanın ne zararı olabilir ki? diye düşünebilirsiniz. Makat çatlağı neden olur konusuna bu başlıkla devam edelim. Öncelikle herhangi bir sebepten dolayı kabızlık sorunu yaşayan kişi tuvalet ihtiyacının geldiğini hissettiğinde tuvalete gitmekte ve maalesef dışkılayamamaktadır. Karın ağrısı gibi şikayeti ve aşırı derecede dışkılama hissiyatı oluştuğundan çözümü ıkınma ile bulmak ister. Kişi ıkınarak dışkıyı çıkartmak istediğinde normalden çok sert bir şekilde çıkan dışkı anüsün kenarında küçük bir cam ciziğine sebebiyet verir. Bu çiziğe çatlak ya da yırtık ismi verilmektedir.

Benzer Yazı:  Makat Çatlağı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Boyutu her ne kadar küçük olsa da verdiği ızdırap boyutundan çok daha büyüktür. Kişi her dışkılama sırasında ve tuvaletten çıktığında tarif edilemez müthişlikte acı hissetmektedir.

Makat Çatlağı Kendi Kendine Kaybolur mu?
Rahatsızlığın meydana geldiği ilk 15 gün içerisinde ilk olarak kabızlığa bir çözüm bulunmalı ve ıkınarak dışkılamaya son verilmelidir. Kasılan makat kaslarının gevşemesi açısından sıcak su oturma banyosu önerilir. Sıcak su oturma banyosunun herhangi bir sınırı yoktur. Gün içinde istenildiği kadar yapılabilir. Eğer ilk 15 gün içinde kabızlık ve ıkınma sorununa çözüm getirirseniz büyük olasılıkla makat çatlağı kendiliğinden geçecektir. Fakat 15 gün geçtiyse ne yazık ki sorun kronikleşecek ve ızdırap vermeye devam edecektir.

Kronikleşen makat çatlağının geçmesi için ise cerrahi yollarla tedavi olmak gerekir. Çünkü bu sorun ile yaşamak ciddi oranda ızdırap vericidir.

Kronikleşmiş vakalarda ameliyatla ya da ameliyatsız tedavi seçenekleri mevcuttur. Ameliyat ile yaılan tedavinin dezavantajları çoktur ve uzun süre devam eder. Fakat ameliyatsız yöntemde botox tedavisi uygulanmaktadır. Kasılan makat kaslarına enjekte edilen botox kişinin iyileşmesine olanak tanır.

Makat çatlağı ne kadar sürede iyileşir?
Botox etkisini 3-15 gün arasında gösterir. Tamamen iyileşmesi 1 ayı bulabilir. Fakat bu yöntemle yapılan tedavinin herhangi bir dezavantajı yoktur.

Ameliyatla yapılan tedavi de gaz ve dışkı kaçırma ya da çeşitli dezavantajların görülmesi mümkündür.

20 Yorumlar

 1. hocam merhabalar. Makat çatlağı tedavisi ve ücreti hakkında bilgi almak istiyorum. çok oturmak çatlak oluşumuna yol açıyor mudur ?

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba;
   Makat çatlağı set dışkı, kabız kalmak, ıkınmak gibi sorunlardan ortaya çıkan bir şikayettir. Bunlara dikkat ederseniz anal fissür( makat çatlağı ) sorununuz olmaz. 312 431 75 47 numaramızı arayarak iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

 2. merhaba hocam . botox tedavisinde anestezi uygulanıyor mu
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  İnsülün enjektörü kullanıyoruz.Uyuşturuyoruz

 3. Makat siğilim var çok rahatsız ediyor stres moralim bozul
  uyor nasıl geçer.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  Radyofrenkans ile iz bırakmadan düzenli seanslarla tedavi ederiz.Kurtulursunuz(düzenli aksatmadan tedavi olmalısınız)

 4. Merhaba hocam istemsiz sekilde hatta farkinda olmadan gaz kaciriyorum. Hastaneye gitme imakanim yok bunun icin evde ne yapabilirim.

  • Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Merhaba;
   Gaz kaçırmanın nedenini makat muayenesi yaparak anlarız ve öneride bulunuruz görmeden öneride bulunmak doğru değildir. Muayene için isterseniz 212 542 08 88 numaramızı arayabilirsiniz. Geçmiş olsun

 5. Makat yırtığım var bu yaş ilerledikçe geçermi kaybolurmu

  • Merhaba ;
   makatta çatlağınızvar ise muayene olmalısınız. Akut ise ilaç verilir. Kronik ise tedavi olmalısınız. Tedavilerimizi botox yöntemi ile yapmaktayız. 2125727266 arayarak detalı bilgi alabilir iletişme geçebilirsiniz.

 6. Merhaba hocam esimle beraber olurken çok sert bir sekilde ve kontrlüm dışnda makatta girş yapti ve cok canim yandi birdaha izin vermdin ve dikkatli oldum bu iki sene once oldu
  Gecen yine ayni sekilde girdi ve acisindan ağladim acaba makat yirtilmasi olmuşmudur lütfen cevap verirmisniz

 7. Bu sorun bende 5 6 aydir var bundan 3 ay ve 4 ay önce hastaneye iki farkli doktora gittim iki doktorda damak catlakligi var dedi kremli ilac verdiler ama hala gecmedi ne yapcagimi ve nasil geccegini bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim.

  • Iki haftada iyilesmeyen makat çatlagi yani kronik anal fissür de iki tedavi seçenegi uygulamaktayiz. botoxla tedavi yada ameliyatla tedavi 0212 572 72 65 veya 0542 621 0888 nolu hatlardan ulaşabilirsiniz

 8. Merhaba. Ben anal fissurden ameliyat oldum 3 ay bitti. Ama hala iyilesmedim. Kabizlik yasamiyorum ama ikinma ihtiyaci hissediyorum 30 sn ile 1 dk arasi suruyor.. ayrica Emziriyorum acaba tesiri az kremler mi verildi. Yani ameliyata ragmen bu kadar aci olmasina sasiriyorum. Hic gecmicek diye korkuyorum. Kontrole gidicem ama dr simdiye kadar iyilesmeliydin dedi… acaba neden iyilesemedim. Boyle hastalariniz oldumu.???

 9. Merhabalar hocam geçen hafta makatımda yanma ağrı kaşıntı vardı genel cerrah uzmanına gittim muayene etti ve makat çstlsğı olduğunu söyledi krem verdi 1 haftadır kullanıyorum belirtiler azaldı yanlız makatımın kenarında bir nohut bütüklüğünde bir şey oluşrtu bu normal mi

  • kremden fayda gördüyseniz eğer ddevam edin 2 haftanın sonunda hala ağrınız azalmadıysa botoxu araştırabilirsiniz şişlik fissüre bağlı gelişmiş olabilir yada ıkınmanıza bağlı gelişmiş olabilir görmek gerekir

 10. İkikez basur ameliyatı oldum 9 ay önce çatlak vardedi kas kesildi şimdide rahatsızlığım tekrar ediyor ağrı ve acısı beni bitirdi napmalıtım kendiliğinden geçermi

  • Kronikleşmişse kendiliğinden geçmez tekrardan muayene olup teşhis konulmalı ve tedavi olmalısınız bilgi almak için 0212 572 72 65 veya 0542 621 0888 arayabilirsiniz
   Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)

 11. Meraba iki gun once ishal olmustum ve ani sert bi ıkinmayla diskimi cikarttim canim yandi baya ve makattan kan geliyo surekli

  • merhaba ıkınmaya ve kabızlığa bağlı kanama olması normal tuvaletten kalktığınızda durması beklenir kanamasının bitmesini beklemeyin kalkın artı ağrı tarif etmiyorsunuz dilerseniz arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz
   02125420888

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biz Sizi Arayalım?