Anasayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Makat Çatlağı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Makat bölgesinde meydana gelen rahatsızlıkların içerisinde en ızdırap verici şikayetlere sebep olanı sitemizin konusundan da belli olacağı gibi anal fissür yani Türkçe tabiriyle makat çatlağıdır. Makat çatlağı, makat yırtığı, makatta yırtık ve makatta çatlak gibi değişik şekillerde de tabir edilebilir.

Makat Çatlağı Neden Olur?
Makat çatlağı büyük oranda kabızlık yaşayan kişilerde görülmektedir. Kabız olan kişinin dışkılama ihtiyacı geldiğinde tuvalete giderek ıkınması ile beraber çıkan sert ve kalın dışkı anüste çok minik bir çiziğin meydana gelmesine neden olur. Bu çizik tıpkı bir cam çiziğine benzemektedir. Her ne kadar küçükte olsa meydana geldiği bölgenin hassas olması nedeniyle aşırı yoğunlukta acı ve ağrı vermektedir. Özellikle diğer dışkılama işlemleri sırasında dışkının bu çizikle temas etmesi bu şikayetleri daha fazla artırmaktadır.

Kabızlığa Dikkat Edilmelidir
Bu hastalığın oluşumu için bir çok sebep olsa da, en yaygın karşılaşılan sebebi %80-90 oranında kabızlıktır. Fakat farklı nedenlerle de ortaya çıkabilir. Bunlar kronik ishal, ters ilişki, anüse yabancı madde sokulması, anüs bölgesinin temizliğinde yanlış uygulamalar şeklinde ki sebeplerdir.

Kronik İshal’de Risk İçerir
Kronik yani müzmin ishal de basınca sebep olduğundan anüs kenarında çizik oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında hemen üstte yazdığımız sebepler de nadirde olsa neden olmaktadır.

Makat Çatlağı Evde Tedavi Edilir mi?
Anal fissür rahatsızlığı ilk ortaya çıktığı 10-15 gün içinde müdahale edildiği taktirde merhem kullanarak geçebilen bir rahatsızlıktır. Fakat utanma, sıkılma gibi sebeplerle kimseye söylenemediği durumlarda ilerleme göstererek kronikleşir ve artık tedavisi yalnızca cerrahi yöntemlerle olabilir.

Bu 10-15 gün içerisinde kullanılacak olan merhemler şunlar olabilir.

Anestol Pomad
Uyuşturucu özelliği olan bir merhemdir. Uygulandığı bölgeyi uyuşturduğu için acı ve ağrı hissedilmez. Fakat tedavi edebilir dersek yanlış bir ifade olur. Yalnızca şikayetlerin azaltılması ve rahatlamak için etkisi vardır.

Rectoderm krem
Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi anal fissürün oluştuğu ilk 10-15 gün içerisinde uygulandığı taktirde %50 oranında tedavi imkanı bulunabilir. Fakat sonrasında kullanılmasının hiç bir anlamı yoktur. Doktor tavsiyesinde kullanılması gerekir. Bu merhem içerisinde bulunan isosorbid di nitrat maddesi sayesinde kasılan makat kaslarının gevşemesine olanak tanımaktadır.

Anlaşılacağı üzere makat çatlağının evde tedavisi pek mümkün değil. Fakat botox sayesinde 1 dakika kadar kısa bir sürede iyileşmesi mümkün olabilmektedir.

Botox ile Makat Çatlağı Tedavisi
Makat çatlağı rahatsızlığından kurtulmak için gelişen teknoloji ve imkanlar kullanılarak tedavi mümkün olabilmektedir. Çoğu kişinin estetik uygulama olarak bildiği BOTOX ile makat çatlağının tedavisi 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Yırtık meydana gelen bölgeye enjekte edilen botox, burada kasılan kasların felç olmasına ve gevşemesine neden olmaktadır. Endişe edilecek bir durum değildir çünkü bu geçici bir felç durumudur. Bir süre sonra felç durumu geçerek, kaslar normal halini almaktadır.

Randevu alabilirsiniz
İstanbul’da 3 olmak üzere, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da bulunan kliniklerimizden randevu alarak muayene ve tedavi olabilirsiniz. Tüm şubelerimizde anal fissür tedavisi için Botox yöntemi kullanılabilmektedir. Gelen hastalarımız 1 dakika kadar kısa bir süre içerisinde tedavilerini olarak ayrılmaktadırlar.