Anasayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağı Kaşıntı Yapar mı?

Makat Çatlağı Kaşıntı Yapar mı?

Sayfa İçeriği

Mikrobik yoğunluğun söz konusu olduğu makat bölgesinde bir çok hastalık ve şikayet görülebilmektedir. Söz konusu bu şikayetlere sebep olan nedenler bölgenin hassaslaşmasına sebebiyet verdiği gibi kaşıntıların da meydana gelmesine yol açabilmektedir. Bazı kaşıntılar gelip geçici sorunlar olabilirken, bir çok insan da kronik yani süreklilik gösteren hale gelebilmektedir.

Fakat toplumumuzda bu sorun çok ciddiye alınmamakta veya utanmaya olanak veren bir bölge olduğundan dolayı herhangi bir uzmana danışılmamaktadır. Makat kaşıntısına yol açan sorunlardan biri Anal dermatit’tir. Türkçe Mayasıl olarak ifade edilmektedir. Toplumun bazı kesimleri basur hastalığı için mayasıl ifadesini kullanıyor olsa da bu yanlış bilinen bir isimdir. Anal dermatit dışında, anal apse, anal fistül, hemoroid, kıl dönmesi gibi rahatsızlıklarda kaşıntı oluşumuna yol açabilmektedir.

makat-catlagi-kasinti-yapar-mi

Makat Çatlağı Kaşıntı Oluşuma Yol Açar mı?

Bir çok makat hastalığında meydana gelen kaşıntı maalesef ki makat çatlağı probleminde de ortaya çıkmaktadır. Yalnız diğer hastalıklara nazaran çok düşük bir seviyededir. Kaşıntıdan ziyade makat çatlağı daha çok acı ve ağrı şikayetine maruz bırakan bir sıkıntıdır. Özellikle dışkılama esnasında ve hemen sonrasında acı ve ağrı kendini oldukça hissettirmektedir. İlk başlangıç safhalarında küçük çapta hissedilebilen ızdırap verici bu şikayetler, hastalığın 15. gün sonrasında kronikleşmesiyle gün içine yayılmaktadır. Dolayısıyla ağrılar kendini 5 dakika farkettirdiği gibi 5 saat boyunca da farkettirebilmektedir.

Makat Bölgesinde ki En Yoğun Kaşıntı Sebebi Anal Dermatit

Daha çok yaz aylarında havaların oldukça yüksek dereceye ulaşması kişilerin makat bölgelerinin nemlenmesine ve hava alamadığı taktirde mayasıl oluşmasına sebep olabilmektedir.

Anal Dermatit Neden Olur?
Üst madde de belirttiğimiz gibi sıcak havaların makat bölgesinde terlemeye sebebiyet vermesi havasız kalmasıyla birlikte cildin kızarmasına ve bir süre sonra kaşımayla birlikte tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu sorun daha çok sürekli oturarak çalışmak zorunda olan insanlarda görülür. Bu kişilerin iç çamaşırları terden dolayı ıslandığından kaşıntı sorunu da artış göstermektedir.

Daha çok dar pantolon, fazla kilo, yanlış iç çamaşır tercihi, makat bölgesinin kimyasal içeren ıslak mendil, sabun ya da benzeri kozmetik ürünlerle yıkanması ve yine makatın bastırılarak temizlenmesi doğrultusunda kaşınma sorunu ortaya çıkmaktadır. Özellikle hijyene çok düşkün olan kişilerin makat bölgelerini az önce bahsettiğimiz kimyasal maddelerle bastıra bastıra temizlemesi bu bölgede bulunan koruyucu tabakanın tahrip olmasına neden olduğundan şikayetler çok fazla artabilmektedir.

Kaşıntı Yapan Makat Hastalıkları

Apse, iltihap ve fistül
Makatta meydana gelen iltihap tarzı sıkıntılar doğrultusunda yine kuyruk sokumu civarında oldukça sık karşılaşılan kaşıntılarla karşılaşılmaktadır. Kıl dönmesi hastalığı olan kişilerin kuyruk sokumu bölgelerinde meydana gelen sivilce tarzı şişlik ya da şişlikler kaşıntılara neden olabilmektedir. Ayrıca iltihap ve beraberinde meydana gelen akıntılar da bölgenin ıslanmasına sebep olduğu için bolca kaşıntı şikayeti verebilmektedir.

Hemoroid (Basur)
Hemoroid hastalığının 3. ve 4. evrelerinde dışarı çıkan basur memesi iç çamaşırı ile temas edip tahriş olduğundan kanama ve kaşıntıların meydana gelmesinde rol oynayabilmektedir.

Makat Siğili (Kondilom)
Kaşınmaların ortaya çıkmasında rol oynayan diğer bir hastalık ise kondilom yani makat siğilleridir. Bulaşıcı HPV virüsü ile meydana gelen bu siğiller pütürlü bir yapıya sahip olduğundan sık sık kaşıntılara maruz bırakabilmektedir.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sürekli devamlılık gösteren kaşıntıların tedavisinin doğru yapılabilmesi için öncelikli olarak kaşıntıya sebebiyet veren etkenin tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için konusunda uzman bir dermatologa (cildiye) gidilmesi gerekmektedir. Doktorun sorunu teşhis etmesi ile birlikte yapılması veya yapılmaması gereken faktörler tarafınıza belirtilmektedir.

Pruzon krem kullanabilirsiniz
Anal dermatit herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeyen sorunlardan biridir. Tedavisi için kortizon bulunmayan kaşıntı kremleri kullanılabilir. Pruzon krem bu sorun için çözüm olabilecek bir üründür. Makat sıkça yıkanan bir bölge olduğundan her yıkamanın sonrasında pruzon uygulanmasında fayda vardır.

Bu videomuzda Op. Dr. Seher ŞİRİN makat kaşıntısı ile ilgili bilgi vermektedir.