Anasayfa / Anal Fissür / Makat Kaşıntısı

Makat Kaşıntısı

Herkesin başına gelen ya da gelebilecek bir sorundur. Bazen gelip geçici kişinin farketmediği doğal bir şekilde görülebilirken, bazen sosyal bir problem haline dönüşebilir. Bu tipte ki rahatsız edici kaşıntılar bir hastalığın haberciside olabilmektedir. Herhangi bir endişeye kapılmadan önce yapılması gereken ilk işlem problemin sebebinin saptanmasıdır.

Bir çok makat probleminde olduğu üzere kaşıntılarda kişinin ihmalkar davranışlar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

Neden Olur?

Bu kaşıntılar basit nedenlerle olabileceği gibi çok ciddi sebepleride olabilir. Kaşıntıya neden olan anal dermatit ve kondilom hastalıklarıda olabilir.

Temizliğe dikkat etmek tabi ki oldukça önemli birşeydir. Fakat bazı insanlar bunu normalinden daha fazla yapmakta ve abartmaktadır. Makat bölgesinde bir koruyucu tabaka bulunmaktadır. Makat temizliği sırasında sabun, şampuan, ıslak mendil gibi araçlarla bu bölgenin bastıralarak aşırı şekilde temizlenmesi bu tabakayı incelterek zedelenmesine olanak tanıyacaktır. Dolayısıyla bu sebepten dolayı korunamayan bölge bir çok tehlike ile karşı karşıya kalmaktadır.

Aşırı temizlik kadar, hijyen kurallarına hiç bir şekilde uymamakta sakıncalıdır. Dışkılama sonrasında temizlenmesi gereken makat bölgesinin dikkatli bir şekilde temizlenmemesi (ya da hiç temizlenmemesi) ve kurulanmadan nemli bir şekilde bırakılması da kaşıntı nedenlerindendir.

Özellikle bayanlar tarafından tercih edilen dar pantolon, şort ya da benzeri giyimler kaşıntılara neden olabilmektedir. Çok dar olan bu giyimler bölgenin hava almasına engel olduğundan dolayı özellikle de yaz mevsiminde daha fazla risk içerebilmektedir.

Tercih edilen iç çamaşırlarda kullanılan kumaş ve boyalarda makatta kaşıntı olmasına neden olabildiği gibi çamaşırların yıkanmasında kullanılan deterjanlarda alerji yapabildiği gibi kullanılan kalitesiz tuvalet kağıtlarıda kaşıntı nedenlerindendir.

kasinti-yapan-makat-hastaliklari

Kaşıntı yapan makat hastalıkları

Üst kısımda da bahsettiğimiz gibi anal dermatit ve kondilom başta olmak üzere kaşıntılara neden olan hastalıklar vardır. Bunları sizler için sıralayarak detaylı şekilde açıklamak istedik.

Makat çatlağı (anal fissür)
Makat çatlağının en sık görülen şikayeti ağrı olsada, kaşıntı da yapabilmektedir. Makat çatlağıyla ilgili bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Anal dermatit
Çok ciddi önem taşıyan bir hastalık olmasada kaşıntı olmasına sebebiyet veren sıkıntılardan biridir. Oluşumunda ki en büyük sebep yetersiz temizlik, aşırı temizlik, dar kıyafet tercihi gibi nedenlerdir. Diğer adı mayasıldır. Fakat toplumda mayasıl basura denmektedir. Bu oldukça yanlış bir tabirdir. Çünkü basur ile mayasıl tamamen farklı rahatsızlıklardır.

Basur memesi
Basur rahatsızlığı iç ve dış basur olarak iki gruba ayrılmaktadır. İç basurda kendi içerisinde dört dereceye ayrılmaktadır. 3. ve 4. derece hemoroid hastalığında basur memesi dışarı çıktığından dolayı elbiseye temas ettiğinden ya da benzer sebeplerden kaşıntılara neden olabilmektedir.

Kıl Dönmesi İltihabı
Kıl dönmesi hastalığı ile karşı karşıya kalan kişilerin makat bölgesinde oluşan iltihaplanmalar makat bölgesinde kaşıntılara neden olabilmektedir.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-yapan-dermatolojik-ve-proktolojik-nedenler.html