Anasayfa / Anal Fissür / Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)

Sayfa İçeriği

Makat bölgesinde insanların yaşamakta olduğu bir çok hastalık vardır ve bu hastalıkların çoğunluğu birbiri ile karıştırılmaktadır. Özellikle insanlar anüslerinde karşılaştıkları ağrı, kanama ya da kaşıntı gibi şikayetlerde direk basur (hemoroid) olduklarını düşünürler.

anal-hematom

Anal Hematom Nedir?

Türkçesi makatta pıhtı toplanması şeklinde ifade edilen ve en sık ağrılara sebep olan 2. makat hastalığıdır. Bu rahatsızlık meydana geldiğinde bir çok kişi basur olduğunu düşünür, bunun yanı sıra makat hastalıkları hakkında bilgisi olmayan hekimler de aynı tanıyı koymaktadır. Oluşum nedenleri her ne kadar hemoroid ile aynı olsa da tedavisi ve şikayetleri çok daha farklıdır.

Neden Olur?

Anal hematom da tıpkı basur da olduğu gibi kabızlık sorunu yaşayan insanların ıkınması ile ortaya çıkan bir sorundur. Kabız olan kişi dışkılama için tuvalete gittiğinde fazla zaman geçirirse ıkınma gereksinimi duymaktadır. Ikındığı taktirde ise toplardamarlarda basınç meydana geldiğinden anüs içerisinde ki ince damarlar patlamaya maruz kalmaktadır. Bu damarlar patladığında kan pıhtılaşarak rahatsızlık verecek boyuta ulaşır.

Makat Hastalıklarından Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Anlaşıldığı üzere basur, anal fissür, anal hematom gibi rahatsızlıkların en kötü düşmanı kabızlık ve ıkınmadır. Dolayısıyla bu her iki sorundan uzak durulması gerekmektedir. Kabız kalmamak için gereken önlemler alınmalı, kabız olduğunda ise derhal bir çözüm bulunmalıdır.

Kanama ve Pıhtılaşma Görülür
Kabız olan kişilerin ıkınma göstermesi ile anüste basınç meydana geldiğinden ve ince damarların patladığından söz ettik. Bu ince damarların patlaması halinde kanama meydana gelir ve sonrasında kan pıhtılaşmaya başlar. Bu doğrultuda çok rahatsız edici ağrılar ortaya çıkabilir.

Şikayetleri 1 Ayda Geçer
En belirgin şikayetlerinden birinin ağrı olduğunu anlattık. Bu dayanılmaz derecede de olabilmektedir. Çünkü anal hematomun büyüklüğü nohut büyüklüğünde olabildiği gibi, portakal büyüklüğünde de olabilmektedir. Ortalama kaybolma süresi bir aydır. Fakat bu bir aylık süreç içinde kişinin dayanılmaz ağrılar çekmesine sebep olur. Gün geçtikçe şikayetler ve boyut azalarak devam eder.

Tedavi Olun, Acı Çekmeyin
Tedavisi 1-2 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilebilen bir rahatsızlıktır. Uzman doktor tarafından müdahale edilmesinden 1 dakika sonra kişi büyük rahatlama hisseder.

Anal Hematom Ameliyatı 1 Dakikada Yapılabilir

1 dakikalık tedavi için bir ay boyunca acı çekmeyin. Hematom meydana gelen bölgeye yapılacak olan 1 cm’lik kesi ile cilt altında biriken kan ile pıhtı kolayca alınmakta ve kişinin büyük ölçüde rahatlaması sağlanmaktadır. Herhangi bir dikiş pansuman gerektirmeyen bu tedavinin ardından kişi ağrılardan anında kurtulmuş olur.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Makat bölgenizde meydana gelen herhangi bir sorunda kendi kendinize ya da çevrenizdekilerden duyduğunuz bilgilerle teşhis koymamalı kesinlikle uzman bir doktora başvurmalısınız. Çünkü şikayetlerinizin sebebi sizin tahmin ettiğiniz hastalıktan çok daha farklı bir hastalık olabilmektedir. Muayene ve tedavi için genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Proktoloji konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanı var ise daha avantajlı olacaktır.

Makat hastalıklarının tümünün muayene ve tedavisinde idea klinik olarak hizmet vermekteyiz. 4 büyük ilde bulunan toplam 6 şubemizde 8 proktoloji uzmanımız görev yapmaktadır. Size en yakın olan şubemize irtibat bilgilerimizden ulaşarak randevu alabilirsiniz.

http://www.ideaklinik.com.tr/anal-hematom/