Anasayfa / Anal Fissür / İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi

İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi

Meydana gelmesinde ki en temel sebebin kabızlık olduğunu belirttiğimiz rahatsızlığın seyrekte olsa bir çok sebebi bulunmaktadır. Anal fissür yani Türkçe ismiyle makat çatlağı gerekli özen gösterildiğinde önlenebilir bir rahatsızlıktır.

ilacla-makat-catlagi-tedavisi

Rahatsızlığın ilk meydana geldiği evrelerde muayene olunduğu taktirde reçete edilecek olan ilaçların kullanımıyla iyileşme ihtimali %60-70 oranındadır. Her makat çatlağı vakıasının ilaçla iyileşmesine kesin gözüyle bakılamaz. Çünkü bazı vakıaların tedavisi yalnızca cerrahi yöntemlerle olabilmektedir.

Dediğimiz gibi ilaçla tedavi %60-70 oranında başarı sağlamaktadır. Fakat anal fissür sıkıntısıyla karşılaşılan hastaların 10’da biri utanma sebebiyle ya da kendi kendine geçer umuduyla erken muayene olmamakta dolayısıyla hastalığın kronikleşmesine neden olmaktadır.

Kronikleşen vakıaların tedavisi yalnızca cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir.

Makatta karşılaşılmakta olan bir çok rahatsızlık mevcuttur ve bu rahatsızlıkların şikayetleri birbirlerine benzerdir. Dolayısıyla makatta meydana gelen bir ağrı insanlarda basur oldum algısı yaratabilmektedir.

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi

Bölgede meydana gelen hastalıkların çoğunun oluşum sebebi de kabızlık ve bununla ilişkili olan ıkınmadır. Dolayısıyla dışkılama acısız ve rahat olması için kabızlık ile ıkınmanın sonlandırılması gerekmektedir. Kullanılacak olan bitkisel karışımların kabızlığı giderme açısından faydası olabilir fakat meydana gelen yırtığın düzelmesine yönelik bir iyileşme göstermemektedir.

Nasıl Tedavi edilir?
IDEA klinik olarak makat çatlağı tedavisi için botulinum enjeksiyonu yöntemi kullanmaktayız. Botulinum enjeksiyonu yönteminde ki amaç, makat kasılmasına neden olan kasa ilaç enjekte edilerek gevşemesini sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.